Ropný zlom

Mimoděk jsem předpokládal, že každý, kdo se dopídí k mým příspěvkům o ropném zlomu, bude s touto problematikou tu více tu méně obeznámen. Takový předpoklad nemůže být, jak jsem si uvědomil, než bláhovým domněním, pročež předkládám alespoň strohý seznam základních informací a vcukuletové uvedení k ropnému zlomu (zlomu ropy, anglicky peak oil). Z kraje uvedení si pomohu slovy Aetia Romuloua, neboť ostatně byla formulována (a přeložena M. Kvapilem) nadměru pěkně. „Ale přece ropa je nevyčerpatelná, nebo si to alespoň myslíme. Ve skutečnosti tomu sice nevěříme, ale myslíme si to. Do určité míry máme pravdu. Když si děláme starosti s ropou, bojíme, se že ji vyčerpáme, k čemuž s největší pravděpodobností vůbec nedojde. Ovšem zatímco trávíme čas starostmi nad zásobami fosilních paliv, uniká nám zcela zásadní věc. Ropu nikdy nevyčerpáme, protože náklady na její vytěžení budou tak enormní, že nejspíš nebudeme mít příležitost, abychom vytěžili poslední cenný barel. Jak půjdou ceny ropy nahoru, aktuálním problémem se stanou dopady tohoto trendu na všechno ostatní. Na všechno včetně kukuřičné kaše a skleněných sněžných koulí.

Ropná komunita tomu říká „ropný zlom“. Ropný zlom představuje moment, kdy snadno dostupná a levná ropa začne docházet, přičemž zbývající zásoby budou velmi drahé. Zatímco všichni se shodnou na tom, že křivka vyčerpávání ropy je reálná (Hubbertova křivka) a že jsme velmi blízko zdolání nepatrného vrcholu Hubbertovy křikvy, vedou se spory o to, kdy začne sestupná část této pouti. Pesimisté tvrdí, že již začala, zatímco zářiví optimisté tvrdí, že než k ní dospějeme, bude to trvat ještě roky… mluví o roku 2015.“V českém prostředí se o obeznámení s celou „problematikou“ ropného zlomu výraznou měrou zasadil předevšemi Jindřich Kalous, jeho články a překlady publikované na stránkách Britských listů, jakož i jinde na internetu, patří k základní v češtině dostupné četbě na toto téma. Jindřich Kalous se rovněž společně s fyzikem Martinem Kašíkem zasloužil o vznik serveru EnergyBulletin.cz , který – jsa spravován o.s. Trast pro společnost a ekonomiku – patří k nejpřínosnějším zdrojům informací ohledně ropného zlomu, energetiky, ale i jiných oblastí, které jsou s těmito v užším i vzdálenějším vztahu vůbec. M. Kašík je mimo toho společně s geologem pozoruhodného přesahu Václavem Cílkem autorem prozatím jediné knihy, která o ropném zlomu v češtině vyšla. Kniha Nejistý plamen – Průvodce po ropném světě prvně doznala vzniku v roce 2007 v nakladatelství Dokořán, mezitím se dočkala již druhého, rozšířeného vydání, přičemž nové kapitoly si je možno volně stáhnout na stránkách nakladatelství. Významné postavení v české reflexi ropného zlomu zaujímá blog anonymního bloggera Thona Taddea Zlom ropy. Zejména pak jejich archiv zůstává zdrojem znatelně potemnělých scénářů co se nastávajícího období nedostatku levné ropy a jeho dost možná výrazného dopadu na budoucí vývoj týče. Ze zahraničních zdrojů je třeba zmínit zejména stránky EnergyBulletin.net a theOilDrum.com , jakož i Sdružení pro studium vrcholu těžby ropy a zemníhoplynu, The Association for the Study of Peak Oil & Gas – ASPO.

K podrobnějšímu seznámení s ropným zlomem vám poslouží zejména překlad hesla Peak Oil z Wikipedie.

Konečně výčet filmových dokumentů na dané téma jsem zde umístil před nedávnem. Jako možné a relativně svižné (a na úkor toho nevyhnutelně povrchní) uvedení k ropnému zlomu však poslouží patrně dobře.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s