Tar Wars, Země předně a nekonečná story o zemním plynu přejata

BBC natočila dokument o kanadských tar sands (oil sands), do češtiny po různu překládané buď jako dehtové písky či ropné písky. Ropné písky jsou často zmiňovány v souvislosti s jejich potenciálem nahradit výhledově postupně a patrně též překvapivě rychle vysychající konvenční zdroje ropy. Dokument BBC se zaměřuje převážně na environmentální stránku celého průmyslového podniku v kanadské provincii Alberta, co v něm však nezazní a co je z hlediska ropného zlomu nejdůležitější, je navábná skutečnost, že energetická návratnost těžby ropných písků a výroby ropy z nich se podle některých zdrojů – měřeno pro tuto příležitost klasickým nástrojem tzv. ERoEI (Energy Returned on Energy Invested) – někde kolem 3, podle jiných zdrojů je to 5-7, ale též i méně. Pro srovnání zdroje konvenční ropy mají dnes bilanci ERoEI někde kolem 100. Jak obrovský dopad na cenu ropy bude, se snadno každý dovtípí.  V současnosti se z kanadských ropných písků získává 1,2 miliónů barelů ropy denně, výhledově  (r. 2020) se počítá s produkcí 3,3 miliónů barelů denně (dále m b/d). Pro srovnání, předpoklad spotřeby ropy pro rok 2010 pro samotné Spojené státy je 26,6 m b/d, Evropa se může honosit číslem 16,5 m b/d a Čína si v roce 2010 údajně vystačí s 9 m b/d. Celková světová spotřeba v roce 2010 je odhadována na 92, 6 m b/d. Vezmeme-li v potaz, vyjma značné energetické nevýhodnosti, též drastické environmentální dopady na krajinu, k nimž dojde navzdory proklamovaným a přislibovaným rekultivacím tak jako tak, a uvažíme-li též četné jiné problémy technického rázu, pak se celý tento projekt jeví mírně řečeno jako pošetilý a bláhový. A co víc, svým potenciálem rozhodně nemůže ani zdaleka nahradit největší a pozvolna ale jistě vyčerpávaná ložiska ropy na světě.

Dokument TAR WARS (20 min) je k shlédnutí v angličtině zde:

Fotografem televizního štábu BBC byl Jiří Řezáč, fotografie, které na místě pořídil jsou k shlédnutí zde:

http://www.photoshelter.com/c/jirirezac/gallery/Canada-Tarsands/G00008tD1ID0iGcU

http://www.jirirezac.com/stories/oilsands/index.htm

Z dočista jiného těsta je pak stavěn jiný dokument, který je možno shlédnout i se slovenskými titulkami na webu. Dokument First Earth (Země předně) poměrně soustavně, zeširoka a uceleně pojednává o přírodním stavitelství tak, jak je známe z celého světa. Je vhodným a domnívám se že i v mnohém přínosnějším a vhlednějším doplňkem k mezitím i u nás proslavenému dokumentu o tzv. earthshipech nazvaném Garbage Warrior.

http://waf-kolektiv.blogspot.com/2009/12/najskor-zem-nekompromisna-ekologicka.html

Jako poslední zpráva zazní doporučení k četbe dvou článků Jindřicha Kalouse, Nekonečný příběh o zemním plynu: Další díl pojednává o nedávných událostech v bývalých zemích sovětského svazu, které mohou výraznou měrou ovlivnit nejen energetickou budoucnost ČR, druhý článek je překlad příspěvku jednoho z předních aktivistů ropného zlomu Kurta Cobba pojednávající o technooptismu z poněkud pesimističtější stránky. Technika nás zachránní… nebo ne?

P.S.: Předem upozorňuji, že odkazuji-li na dokumenty, neznamená to, že bez výhrad souhlasím s tím, co je v nich zmíněno, pouze na ně poukazuji a odkazuji. To’t celé.

Reklamy

Napsat komentář

Filed under Přejato, Ropný zlom (Peak Oil)

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s