Přístavek ke kompetici krásy aneb Bagr šampiónem

Toto jsem před časem sesmolil do časopisu Humr, příspěvek se váže, pokud by to z něj snad někdo nebyl s to vyvodit, k všelikým soutěžím krásy.

Bagr šampiónem

Tento výrůstek vzchází ze zástupného působení. Cloumá mnou nezastřetitelné podezření, totiž že zaskakuji za soudružky od naproti, za nanejvýš milé lejdy feministky. Namísto pozdravu mohu vyjádřit toliko na svou čest korektní douf, že nebudu příliš hormonálně zaujatý. Ať už tomu jak je, hodlám vás strhnout do víru jedné instituence. Soutěže krásy mají neochvějně své neotřesitelné postavení, a to dokonce i v dnešním ego- a geo-politickém řádku, který se nám začíná pozvolna ale jistě kroutit a zasypávat. Alespoň jeden důvod k radosti. Na těchto událostech vyrůstaly generace a zase a opět generace našich předků a souputníků. Jejich význam je tak daleký, že dokonce záchranný tým afroamerikánského goda Obamy jej zvažuje pojmout za jeden ze záchranných člunků kolabující ekonomiky. Neboť vždycky se v něm točilo hodně babek, jakož i dědků v zákulisí.

Přitom jde o takové pravdivosti, o nichž si dočista zaujatý a předpojatý, veskrze předsudky zmítaný jedinec pomyslí tolik, že zlatá korunka jest přisouzena té, která v kuloárových hrátkách s porotci prokázala nejvíce oddanosti, či přiléhavěji stiženo odevzdanosti. Potažmo, s potahem řečeno, vyskytne-li se jaká dáma v arbiteřím komitétu, pak tu dlužno skrze šikovný zásah personálního manažéra ukonejšit dukáty, případně velkým přívalem zkrášlovacích přípravků a všelikých jiných žertev. Takto porůznu mazaná, ale jinak zcela objektivní, vyvážená a nezaujatě hodnotící porota, se obzvláště tetelí, přijde-li po nezbytném předvádění všelikých disciplinovaných skotačinek, na něž jsou aplikována neochvějná kritéria, na samotný vrchol, totiž na akt promenády v plavkách. To se již tak uslintaní pánové v přítomném publiku jmou ze svých žláz vylučovat teprve nejvíce tekutin. Zatímco pýchou se dmoucí přítomné dámy hrdy jsou na své rozpučené ratolesti, div že samy též málem neomládnou, a ty s nimi nespřízněné potlačí slzenku v koutku oka, vzpomínajíce na léta mládí a její vyhlazenosti kožek.

Oč potěšivější zjištění, že i ve sférách universitních našla tato kompetice své nadšené. Ba dokonce se jí dostalo intelektuálního vylepšení. Platón by se dost dobrá nestačil nedivit, kam to až jeho Akadémie stačila dotáhnout. Převýchovy a vštěpování, jemuž se na naší školské mateřince mnozí dobrovolky podřizujeme a oddáváme, byť mnohdy s dosti nevalnými důsledky (a možná že dobře), nám coby jedno z hlavních hesel a zásad vštěpuje, že není na škodu snažit se být úspěšným, vynikajícím, výjimečným i mimo plesové sféry. Pročež nám nepochybně takové klání přijde být světové. Docela banální konstatování.

Zamýšlel jsem zpočátku láteřit nad nespravedlivostí světa soutěží, nad absencí akce typu ‚miss akademik‘, leč uvědomil jsem si, že lečo nie je len tak liečo, natož pak hoci čo. Zatímco u žen převládá tunning ve formě arteosolárního paprskového ozařování, podporovaného nánosy balsamických kůr, ve formě kéžby přirozeného maskování tváří, tak mužské menšině se dostává maskování toliko v barvě khaki, a pohříchu stále méně. Ale ruku na srdíčko, i my mužíci máme své a koneckonců takřka dočista své soutěže, pouze jsou poněkud hypertrofované, vyhnané do krajností a do vnějších sfér a není to z nich hnedle a naplno poznat. Vždyť přeci můžeme kupříkladu každým rokem soutěžit o to, čí bagr se letos stane šampiónem.

Reklamy

Napsat komentář

Filed under Všehršel

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s