Václava Cílka Věk adrenalinového počasí a Greerův Hagbardův zákon

Na webu Hospodářských novin byl uveřejněn nový článek Václava Cílka věnovaný nadcházejícímu na globální změny klimatu zaměřenému summitu v Kodani. První dva odstavce by snad mohly sloužit jako svého druhu motto tohoto bloku. Mimo to byl na stránkách Britských listů uveřejněn další Dolejšího překlad článku Johna Michaela Greera, v němž na „klimatické změny“ a „ropný zlom“ nahlíží jako na nová velká vyprávění současnosti – čili se tím pro neznalé vyhraňuje vůči postmodernistickým filosofům (jmenovitě J.-F. Lyotardovi), kteří razili tezi o tom, že postmoderna znamená ztrátu důvěry ve velká vyprávění o tom, kdo jsme, odkud přicházíme a kam směřujeme (kupř. o společenském pokroku, zářných zítřcích, světovém míru, křesťanské spásy duše atp.). Tato Greerem nahlížená platnost nových velkých vyprávění rozhodně platí víc pro západ, pro Spojené státy, Velkou Británii, ale též hispánské země. Příliš to však nemění na tom, že jsou hranice i relativní rozdělení zeměkoule podle světových stran přesahující. U nás přeci  jen úhrnem vzato slovo „změny klimatu“ vyvolává poněkud jiné ohlasy, a o ropném zlomu slyšelo v nejlepší míře tak možná 1% obyvatelstva (čili jsme na tom ještě podstatně hůře než obyvatelé tzv. západních zemí). Nevadí, párty ještě neskončila, načančaný výletní parník plný podnapilých cestujících může brázdit vltavskou vodu v poklidu a bez zachvění dál.

První dva odstavce článku V. Cílka:

„Kdo se delší dobu pohybuje v jakémkoli oboru, obvykle dobře ví, jaký v něm panuje obecný konsensus. Koho je rozumné brát vážně a kdo produkuje jen mediální šum. Zkusme se tedy před vášně vzbuzujícím summitem v Kodani podívat na stav zemského klimatu nepoliticky, z věcného nadhledu a „nadstranické“ perspektivy.

Podle Parkinsonova zákona připadá na každého experta s nějakým názorem jiný expert s názorem přesně opačným. Dobře to je patrné zejména na ekonomii nebo problematice klimatických změn. Pokud si na síti najdete stránku skeptického ekologa Bjorna Lomborga, vzápětí se otevře stránka Anti-Lomborg. Podobně je možné nalézt důležitou zprávu Mezinárodního panelu pro klimatického změny (IPCC), která je doprovázena skoro 900stránkovou studií Non-IPCC se stovkami citací, které první zpráva vesměs neobsahuje. Člověk pak má pocit, že žije v několika vzájemně nekompatibilních informačních světech.“

Ukázka z Greerova článku:

„Problém debaty o globální změně klimatu nyní spočívá v tom, že dobře placené skupiny na obou stranách používají pochybné vědecké argumenty k prosazování vlastní agendy a posouvají debatu dál směrem k extrémům. Přichází ke slovu obvyklý zvyk uvažovat v rigidních binárních kategoriích; pro ty, kdo věří v globální oteplování, je dost jednoduché trvat na tom, že kdokoliv, kdo zpochybňuje jejich tvrzení, musí být popíračem, zatímco oponenti dělají totéž v bledě modrém, a vřava a křik odsouvají stranou myšlenku, že může být dobré prozkoumat oblast mezi polarizovanými extrémy. Radikálové na jedné straně se snaží přimět veřejnost, aby masově podporovala grandiózní plány s velice pochybným účinkem, zatímco radikálové druhé strany se snaží veřejnost přimět, aby nedělala vůbec nic – a výsledkem je potlačení umírněných názorů.

Je instruktivní porovnat výslednou vřavu s paralelní, i když mnohem méně často publikovanou debatou o ropném zlomu. Komunita kolem ropného zlomu jistě též má svůj podíl přehnaných apokalyptických tvrzení, a stejně tak i své popírače tvrdící, že volný trh, pokrok, nebo nějaký jiný obvykle nekvantifikovaný faktor udělá z nekonečné materiální expanze na konečné planetě menší oxymoron, než jak to plyne z veškeré logiky a vědeckých důkazů. Přesto většina aktivit probíhá v širokém spektru mezi těmito dvěma extrémy. Máme ekogeeky prosazující alternativní energii, hnutí Transition Towns budující místní komunity, ty kdo se učí technikám přežití, ale i další; i když se většina těchto podniků mine cílem, k čemuž nepochybně dojde, šance na nalezení použitelných strategií pro obtížnou budoucnost vzrůstá s každou další prozkoumanou alternativou.“

Reklamy

Napsat komentář

Filed under Bonum communae et societae, Přejato, Ropný zlom (Peak Oil)

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s